Iepuras cu mixomatoza

Totul despre sanatatea iepurasilor, probleme de sanatate.
!!!INFORMATIILE/SFATURILR PRIMITE AICI NU INLOCUIESC VIZITA LA VETERINAR!!!

Re: Iepuras cu mixomatoza

Mesajde Alex211198 pe 27 Sep 2011, 20:26

Styu ca sa astepti nu e bine echinaceea zici? Cat costa (Nu ne permitem foarte mult)?

Am luat Vitaminca c si ii dau acum o dizolv in apa nu??
Alex211198
Bunny friend

Reclama

Mesajde TeodoraP pe 27 Sep 2011, 21:15

:hmm: Organismul iepurasilor produce el singur vitamina C, deci nu cred ca e o prioritate asta acum, chiar daca fiind bolnav, cel mai probabil organismul lui nu mai functioneaza asa cum trebuie.
Du-te la farmacie pt a vedea pretul la echinaceea, depinde de cantitate, chiar si de farmacie, de multe.
Dar dupa cum am spus, toate acestea o data ce ai inceput antibioticul, fara el sansele sunt 0. Daca stii asta, ar trebui sa actionezi mai repede, fara nicio suparare.
TeodoraP
Bunny addict

Mesajde Alex211198 pe 28 Sep 2011, 14:01

Mda... Am venit de la scoala si mam dus sa vad ce fac iepurasii ..

Cel negru manca intins.
Cand mam dus la cel alb mam trezit cu o surpriza 2 bubite mici langa ochiul drept :gr:
Nu styu de unde a contactat boala a stat inchis ultimele saptamani ..

Iam dat vitamina c la cel negru si Asomicin (asistenta a spus ca este exact ca Asocilinul foarte bun)
Astept imbunatatiri de la amandoi azi ma voi duce la veterinar pentru ca am inteles ca daca boala e la inceput e tratata cu un simplu vaccin
. :what?: Sper sa fie totul bine :-??
Alex211198
Bunny friend

Mesajde TeodoraP pe 28 Sep 2011, 15:42

:stupid: Esti la scoala deci, banuiam eu...atunci vorbeste cu parintii tai, cere-le ajutorul, altfel n-o sa iasa nimic. Fara nicio ofensa, au mai fost copii pe forum, le tot repeta lumea, inclusiv eu, niste lucruri si ei tot pe-a lor o tineau.
Vaccinul nu vindeca nicio boala, vaccinul este facut pentru a preveni aparitia bolii, iar daca chiar o contactezi, atunci vei face o forma mai usoara (stiu cazuri de iepurasi care s-au imbolnavit dupa vaccin si au facut astfel o forma mai usoara, chiar si aici pe forum poti gasi cred). Deci vaccinul nu e o solutie acum, ci abia dupa vindecarea bolii, asa cum am facut noi cu Timi. La 1 saptamana, cam asa, dupa incetarea antibioticului (facuse timp de 13 zile) i-am facut vaccinul, de teama bolii hemoragice.
Nu stiu ce se intampla acolo la voi, dar tragerea asta de timp cu tinutul tot pe-a ta n-o sa duca la nimic bun.
TeodoraP
Bunny addict

Mesajde mickydutza pe 01 Oct 2011, 00:32

Alex211198 scrie:Mda... Am venit de la scoala si mam dus sa vad ce fac iepurasii ..

Cel negru manca intins.
Cand mam dus la cel alb mam trezit cu o surpriza 2 bubite mici langa ochiul drept :gr:
Nu styu de unde a contactat boala a stat inchis ultimele saptamani ..

Iam dat vitamina c la cel negru si Asomicin (asistenta a spus ca este exact ca Asocilinul foarte bun)
Astept imbunatatiri de la amandoi azi ma voi duce la veterinar pentru ca am inteles ca daca boala e la inceput e tratata cu un simplu vaccin
. :what?: Sper sa fie totul bine :-??

Hey , vb cu parintii tai desprea asta ...stii ca in o saptamana cat avanseaza boala asta pe interior? deja suntem in 1 octombrie , a trecut deja o saptamana de cand ne--ai scris despre simptome , deci mai pui inca 3 zile ...caci mixoamele apar pe piele cam dupa 3 -4 zile dupa ce s-a instalat in interior..deci are aproape 2 saptamani ..daca si celalalt iepuras are acelasi simptom , di-i pe amandoi..e pacat sa nu ii duci la doctor ..o sa le plangi de mila ..Vaccinul stii de fapt ce este ? este o tulpina a bolii modificata genetic , asa ca nu ai ce face cu vaccinul acum ..ai nevoie de antibiotic..si ce ti-am mai zis noi pe aici..asocilin crema , echinaceea , ceri la farmacie capsule , acasa desfaci capsula , pui praful cu cateva grame de apa , amesteci bine , pui si 2 picaturi de vit. c ( ii trebuie acum ca e bolnav , asa mi-a spus doctorul , pt ca ei nu prea mananca acum ) , si ii dai cu seringa pe gurita de 2 ori pe zi .echinaceea capsule max 20 lei .nu lua tinctura sau altceva ca sunt peste 80 lei.
du-te la un doctor impreuna cu parintii tai , spune-i doctorului ce stii ..si apropo de asta e o problema ...gaseste un doctor care cunoaste cate ceva despre iepuri si bolile lor , din orasul tau ..de unde esti ?poate recomanda cineva un doctor bun din orasul tau ? nu mai astepta , ca ii vei pierde curand.Ai grija sa manance , cat timp mananca , ai sperante ...cu o crema si echinaceea nu ai cum sa te astepti sa se faca bine.Asteptam raspuns de la tine cat mai curand
mickydutza

Mesajde Alex211198 pe 01 Oct 2011, 11:10

Nush ce sa zic fiindca celui alb iam vazut bubele acum 3 zile si deja e numa puroi si celui negru nu ia curs o picatura pana acum .Bubele celui negru se inegresc cred ca urmeaza sa pice.Din contra iepurasul meu negru baga in el ca in Spital! Iam adus o plasa mica doar pentru el si a mancat tot sa nu mai zic de porumb si apa
Toate au disparut lol . Cat despre cel alb si el mananca nu la fel de mult e lenes si foarte rau ...Abea reusesc sai pun mancare si apa:| .

Sunt din Arad.O sa vad ce pot face dar deja am numai la scoala 150 lei :(( . Pentru unele carti ,tabla etc si trebuie sa pun bani.

Daca la cel negru boala se manifest mai greu inseamna ca e mai voinic nu? Amandoi iepurii au vreo 7 luni.Am avut un iepure de 8 ani foarte mare Magdalena lol si nu a avut nicio buba pana cand a murit de batranete cred..
Alex211198
Bunny friend

Mesajde bamy1907 pe 13 Oct 2011, 15:43

am si eu o nalamurire...Fluffy inca nu a fost vaccinat importiva acestor boli...
sincer...am citit si m-am deocumentat foarte mult si mi-e foarte frica sa-i fac vaccinele deoarece ,din cate am inteles, vaccinul poate avea un efect advers...adica mai exact daca il vaccinez este posibil ca Fluffy sa faca boala inainte ca apoi sa nu o mai faca deloc...
mie imi este foarte frica de acea boala si nu vreau sub nici o forma sa ii apara asa ceva lui Fluffy...
ce ma sfatuiti sa fac..? prezicez faptul ca eu nu il scot deloc din casa si ca el este mereu la adapost fara a avea contacte cu alte animale sau cu insecte ....
Spuneti-mi va rog ce as putea face :what?: :((
AmY
bamy1907
Bunny friend

Mesajde TeodoraP pe 13 Oct 2011, 19:32

Vaccinul este obligatoriu. Am auzit si eu de cazuri care se imbolnavesc totusi dupa vaccin, dar nu stiu daca e chiar din cauza vaccinului. Macar acestia fac o forma mai usoara si au sanse mai mari sa scape, pe cand daca nu e vaccinat...Nu mai amana, eu asa te sfatuiesc. Exact cum cainii au schema lor de vaccinuri obligatorie pt a fi sanatosi si feriti de problemele specifice lor, de exemplu, asa si iepurasii au vaccinul asta al lor.
TeodoraP
Bunny addict

Mesajde TeodoraP pe 16 Oct 2011, 20:29

Care mai e situatia, Alex? :hmm:
TeodoraP
Bunny addict

Mesajde Alex211198 pe 17 Oct 2011, 13:40

Am 1 veste buna si 1 Rea:( Treaba sa zicem ca merge putin:(

Ieri iepurele meu alb a murit a rezistat o sapt cu boala dar nu a mai avut putere forma era mai grava puroiul curge non-stop am dato cu crema si iam dat pastile:) in apa cum mati sfatuit dar nu prea a ajutato:(....

Cat despre cel negru 60% din maximioane au picat,respiratul este normal ,baga in ea ca in spital:)) o punga mare de iarba si apa si paine si porumb:)) in fiecare zi trebe sa colind pe straduri dupa iarba curata:D dar nu ma deranjeaza.Avem foarte multa paine fiindca tata este brutar si imi da 2 paini doar pentru ea avand in vedere ca pe zi am 2 paini pentru ea e bine hranita:* Am luat si fan dar mam gandit sa caut niste iarba pana sai dau fan:) Cred ca-si revine daca are boala de vreo 40+ zile nu?:D sa nu mai zic cat de energica e! winsmile

Facea ture prin tot tarcu se dadea peste cap,se rostogalea: lol
Poate primi boala de 2 ori?? fiindca inca nu am dezinfectat locul:(...
Auzhyiti ma gandeam dupa ce am varuit la ei inauntru fiindca deobicei ii mai inchideam seara au contact boala ar putea avea vreo legatura?

Ne-am gandit ca daca o sa dezinfectam ,o sa scapam de gaini,si o sa ne strangem niste bani o sa ii luam si un prieten:)... fiindca din cate am inteles iepurii sunt tristi daca nu se impultesc odata la 3 luni...:)

:hi::hi:
Alex211198
Bunny friend

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Boli si alte probleme de sanatate